خانه / پایان نامه / فنی و مهندسی / رشته مهندسی طراحی صنعتی / پایان نامه آجر و بلوك های بتنی

پایان نامه آجر و بلوك های بتنی

 • خرید و دانلود با لینک مستقیم
  • فرمت فایل : ورد doc
  • تعداد صفحه : 71 صفحه
  • قیمت : 3000 تومان
  • کد فایل : 15005

  پایان نامه رشته مهندسی عمران درس استاتیک

  شرح مختصر :  آجر از قديمي‌ترين مصالح ساختماني است كه قدمت آن بنا به عقيده برخي باستان‌شناسان به ده هزار سال پيش مي‌رسد ولي اين امر هنوز به اثبات نرسيده است. در ايران بقايا كوره‌هاي سفال‌پزي و آجر‌پزي در شوش و سيلك كاشان كه تاريخ آنها به هزاره چهارم پيش از ميلاد مي‌رسد پيدا شده است و نيز نشانه‌هايي از توليد و مصرف آجر در هندوستان به دست آمده كه حاكي از سابقه شش هزار ساله آنست. ساختمان برج بابل كه از اجر بنا شده مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل بوده و امروزه بقاياي آن موجود است. از آجرهاي ويرانه‌هاي يكي از شهرهاي بابل در برخي ساختمان‌هاي شهرهاي بغداد و تيسفون استفاده شده كه مربوط به ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مي‌باشد.

  واژه آجر ( معرب آگور فارسي ) بابلي است و نام خشت‌هايي بوده كه بر روي آنها منشورها (فرمان‌ها)، قوانين (دادها) و نظاير آنرا مي‌نوشته‌اند. گمان مي‌رود نخستين بار از پخته شدن خاك ديواره‌ها و كف اجاق‌ها به پختن آجر پي‌برده باشند.

  كوره‌هاي آجر  پزي ابتدائي نيز بي گمان از مكان هايي تشكيل مي شده است كه در آن لايه هاي هيزم و خشت متناوباً روي هم چيده مي شده است( شكل ۲-۱) در ايران باستان ساختمان هاي بزرگ و زيبايي بنا شده اند كه پاره اي از آنها هنوز پا برجا هستند، نظير طاق كسري در غرب ايران قديم، عراق فعلي بعدها نيز ساختمان هايي مانند آرامگاه شاه اسماعيل ساماني، گنبد كاووس و مسجد جامع اصفهان را با آجر ساختند. پل ها و سدهاي قديمي را نيز با آجر بنا مي كرده اند كه از آنها مي توان پل هاي دختر، سد كبار در قم و غيره را نام برد.

  فن استفاده از آجر از آسياي غربي به سوي غرب به مصر و سپس به روم و به سمت شرق هندوستان و چين رفته است.

  در سده چهارم ميلادي اروپاييان شروع به استفاده از آجر كردند ولي پس از مدتي از رونق افتاده و رواج مجدد آن از سده ۱۲ ميلادي بوده كه ابتدا از ايتاليا شروع شده و بعد فرانسه و سپس آلمان و آخر سر كشورهاي ديگر از آن در بناهاي خود بهره برده اند.

  در ايران هر جا سنگ كم بوده و خاك خوب هم در دسترس بوده است آجرپزي و مصرف آجر معمول شده است.

  اندازه آجر زمان ايلامي (مربوط به چغازنبيل) حدود ۱۰*۳۸*۳۸ سانتيمتر بود. پختن و مصرف آجر در زمان ساسانيان گسترش يافته و در ساختمان هاي بزرگ مانند آتشكده ها به كار رفته است،‌ اندازه آجر اين دوره حدود ۴۴*۴۴*۷ تا ۸ سانتي متر بود. بعدها اندازه آجر به ۲۰*۲۰*۳ تا ۴ سانتي متر كاهش يافت و مدت زمان مديدي اين آجرها تهيه و در ديوارها و سقف ها مصرف مي شدند ولي براي فرش كف آجرهاي بزرگ تري به نام ختائي به ابعاد حدود ۵*۲۵*۲۵ سانتي متر و باز هم بزرگ تر به نام نظامي به اندازه هاي حدود ۵*۴۰*۴۰ سانتي متر توليد مي شد، آجر بزرگ را به فارسي تاوه مي گويند.

  فهرست

  بهار ۸۴.. ۱

  مقدمه و تاريخچه. ۲

  مواد اوليه. ۴

  ويژگي‌هاي شيميايي.. ۱۳

  مراحل ساخت آجر. ۱۴

  الف) استخراج و كندن مواد خام. ۱۴

  ج) قالب‌گيري يا خشت‌زني. ۱۶

  كوره‌هاي آجرپزي.. ۲۳

  ويژگي‌هاي آجر. ۲۷

  آجر مناسب براي كاربردهاي گوناگون. ۵۸

  جدول آجر مناسب براي مصارف گوناگون. ۵۸

  بلوك هاي سيماني يا بتني.. ۵۹

  مقدمه. ۵۹

  گروه بندي بلوك ها ۵۹

  ويژگي هاي بلوك ها ۶۸

  مصرف بلوك.. ۷۰

  —————————————————–

  این فایل با فرمت ورد (doc) به تعداد ۷۱ صفحه  تایپ شده است  که  کاملا قابلیت ویرایش دارد و درون یک فایل فایل فشرده (zip) است که باید توسط برنامه هایی از قبیل winrar  آن را از حالت فشرده (extract) خارج سازید و توسط برنامه ی MICROSOFT  WORD فایل را باز کنید  که بهتر است از آفیس ورد ۲۰۱۰ استفاده کنید.

  اطلاعات فایل
  • موضوع : پایان نامه آجر و بلوك های بتنی
  • فرمت فایل : ورد doc
  • تعداد صفحه : 71 صفحه
  • قیمت : 3000 تومان
  • حجم فایل : 150 کیلوبایت

  درباره ی MrDoc.ir

  فروشگاه مسترداک دات آی آر شامل پایان نامه های آماده رایگان و غیر رایگان از رشته های فنی و مهندسی، علوم پایه و انسانی و پزشکی که کاملا تایپ شده و موضوعات متفرقه از تمام رشته های تحصیلی برای دانشجویان عزیز ارائه می دهد، که ارزش واقعی فایل ها بیشتر از قیمت آن است. آدرس شرکت: اصفهان - خیابان لاله شمالی - شرکت سامان گستر 03135673766

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *