خانه / پایان نامه / فنی و مهندسی / رشته مهندسی معماری / پيشنهاد معماری برای شهر سنندج

پيشنهاد معماری برای شهر سنندج

 • خرید و دانلود با لینک مستقیم
  • تعداد صفحه : 43
  • قیمت : 2500 تومان
  • کد فایل : 18007

  مقاله رشته مهندسی معماری

  شرح مختصر :  در شهر سنندج طبق نتايج همدماي مؤثر ۷۷ درصد اوقات سال احساس سرما وجود دارد و حدود ۳ درصد شرايط گرم وجود دارد و حدود ۲۰ درصد آسايش حرارتي برقرار است . بنابراين اولويت  معماري در شهر سنندج مقابله با سرماي هوا در طول سال مخصوصاً فصل پاييز و زمستان مي باشد . در مرحله دوم بايد تا حد امكان با گرماي طاقت فرسايي تابستان مقابله نمود. بجز پيشنهادات كه در معيار ماهاني براي شهر سنندج شده است مي توان پيشنهادات زير را براي بيشتر كردن محدوده آسايش حرارتي بكار برد .

  الف )‌در خصوص مقابله با سرما پيشنهادات زير  را مي‌توان بكار برد :

  پيشنهاد اول :

  فضاهاي داخلي ساختمان از همديگر تفكيك شود و هر كدام به اندازه‌ مورد نياز گرم شوند – مثلاً لزومي ندارد كه به طور دائم اتاق خواب يا حمام و بعضي فضاهاي غير ضروري را گرم نگه داريم . همچنين مي توانيم به وسيله نصب در ، در بين فضاي داخلي منزل و راه پله‌اي كه به بالا مي رود از اتلاف گرما جلوگيري نمود.

   پيشنهاد دوم :

  استفاده از پنجره هاي كه در سقف منازل تعبيه مي شوند براي ورود به نور خورشيد در فصل زمستان مفيد هستند ولي شكل استفاده از اين پنجره ها در فصل تابستان با عبور نور و انرژي خورشيد به داخل منازل باعث گرم شدن فضاي داخلي ساختمان مي شوند. براي ا مقابله با گرماي ورودي از اين پنجره ها در فصل تابستان بايد از سايه بانها استفاده شود . البته تعبيه يك دريچه قابل باز و بسته شدن در اين پنجره ها مي تواند جهت ايجاد كوران در فضاي ساختمان براي فصل گرم مؤثر باشد .

   پيشنهاد سوم :

  استفاده بهينه از وسايل گرماي زاي داخل ساختمان مي تواند اتلاف انرژي را به حداقل برساند براي نمونه مي توان امتداد لوله را در فضاي منزل طولاني تر كرد تا هواي گرم تر ديرتر به خارج منزل هدايت شود يا ميتوان با گذاشتن يك مخزن آب كنار بخاري از گرماي مخزن آب استفاده كرد . در نهايت با درزگيري روزنها و استفاده از پنجره هاي دوجداره مي توان اتلاف حرارت را به حداقل رساند .

  ب) درباره مقابله با گرما در ماههاي تابستان نيز مي توان روشهاي زير را به كار برد :

  اول : مي توان با كاشت درختان خزان دار در فصل تابستان از سايه مناسب آنها استفاده نمود و نيز با تعيين محل مناسب غرس درخت از قدرت خنك كنندگي آن  در فصل تابستان بهره مند شده و از چشم اندازي زيبا آن استفاده كرد . در غرس درختان بايد فضاي بين آنها در نظر گرفته شود تا در طول شب اشعه موج بلند زمين بدون برخورد با مانعي حرارت را دفع كند . براي جريان بهتر هوا در فصل تابستان بهتر است زيردرختان خلوت نگه داشته شوند.

  دوم: ساخت منازل دو يا چند طبقه براي كمتر شدن مساحت سطوحي كه در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند مفيد است همچنين ايجاد بافت بهم چسبيده و متراكم جهت دريافت هر چه كمتر انرژي خورشيدي مؤثر است ضمناً با ايجاد برآمدگي روي لبه بام و پنجره ها مي توان از نفوذ بيش از حد نور و حرارت خورشيد به منازل جلوگيري كرد .

  نتيجه گيري نهايي درباره ميزان آسايش اقليمي

  —————————————————–

  این فایل با فرمت ورد (doc) به تعداد ۴۳ صفحه  تایپ شده است  که  کاملا قابلیت ویرایش دارد و درون یک فایل فایل فشرده (zip) است که باید توسط برنامه هایی از قبیل winrar  آن را از حالت فشرده (extract) خارج سازید و توسط برنامه ی MICROSOFT  WORD فایل را باز کنید  که بهتر است از آفیس ورد ۲۰۱۰ استفاده کنید.

  اطلاعات فایل
  • موضوع : پيشنهاد معماری برای شهر سنندج
  • تعداد صفحه : 43
  • قیمت : 2500 تومان
  • حجم فایل : 62 کیلوبایت

  درباره ی MrDoc.ir

  فروشگاه مسترداک دات آی آر شامل پایان نامه های آماده رایگان و غیر رایگان از رشته های فنی و مهندسی، علوم پایه و انسانی و پزشکی که کاملا تایپ شده و موضوعات متفرقه از تمام رشته های تحصیلی برای دانشجویان عزیز ارائه می دهد، که ارزش واقعی فایل ها بیشتر از قیمت آن است. آدرس شرکت: اصفهان - خیابان لاله شمالی - شرکت سامان گستر 03135673766

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *