نکات کلیدی در دفاع پایان نامه حقوق

رویای هر دانشجوی حقوق در هر جایی از کره زمین این است که تبدیل به یک وکیل بلند پرواز و زبر دست شود. اما همانند سایر رشته های دانشگاهی؛ رسته حقوق با چالش های متفاوتی رو به است. یکی از این چالش ها برای دانشجوهای ارشد و دکترای حقوق دفاع از پایان نامه شان است. بنابراین برای اینکه آماده ی دفاع پایان نامه حقوق خود باشید باید چه کارهایی انجام بدهید که با بهترین نتیجه رو به رو شوید؟ در اینجا نکاتی کلیدی  و توصیه های مفیدی در رابطه با چگونگی دفاع پایان نامه حقوق  آمده است:

نکات کلیدی در دفاع پایان نامه حقوق

  • در ابتدا در مورد مرور ادبیات تحقیق باید بدانید که محقق باید حضور خود را نشان دهد مثلا باید از یافته های یک محقق که ادبیات ان را مطالعه کرده انتقاد کند و یا معلوم کند که این اطلاعات چه رابطه ای با تحقیق او دارد.
  • اگر از یک جرم و یا مثال در تحقیقتان استفاده میکنید باید آن را ارزیابی کنید و بگویید که به چه دلیل از آن استفاده کرده اید. برای مثال اگر راجع به جرم قاچاق انسان تحقیق میکنید و مثالی که برای آن به کار میبرید راجع به قاچاق اعضای بدن انسان باشد، باید به طور کامل توضیح دهید که این جرم به چه علت بوجود آمده و با چه اهدافی پیش میرود و اصلا چرا اعضای بدن قاچاق میشود و در ادامه راجع به مجازات آن برای هر عضو از بدن توضیح کامل بدهید.
  • باید بر اساس مسائل و مشکلات و جرایم روز مثال انتخاب کنید. حتی اگر بتوانید در رابطه با نیاز روز مثال جدیدی ارائه کنید و یا حتی آن را با مثال های واقعی موجود تا آن زمان ترکیب کنید بسیار عالی است. همانطور که میدانید جرایم زیادی هستند که در گذر زمان کمرنگ شده اند و یا بوجود آمده اند. برای مثال جرایم اینترنتی به دلیل پیشرفت روز افزون تکنولوژی در حال گسترش است که ممکن است هر روز با وقوع جرم جدیدی رو به رو شویم که پیش تر اتفاق نیوفتاده. بنابراین باید زمان زیادی صرف بررسی این وقایع و علت شکل گرفتن این جرایم و راه های مبارزه با آن ها شود. همینچنین اینکه کسی که در این راه تحقیق میکند باید الفبای موضوع مورد جرم را فرا بگیرد و راجع به آن اطلاعات کافی داشته باشد. به فرض اگر فردی که در حال بررسی جرایم کامپیوتری است، اطلاعات کافی راجع به کامپیوتر و دنیای مجازی نداشته باشد مسلما موفق نخواهد شد.
  • اکثر محققین در پایان نامه ها مطالعه موردی انجام می دهند ولی ان را یک پژوهش پیمایشی اعلام می کنند باید دقت کنید که در این موارد بگویید رویکرد مطالعه موردی بوده است با استفاده از روش پیمایشی یا روشهای دیگری که استفاده کرده اید.
  • در صورتی که برای گردآوری اطلاعات از پرسش نامه استفاده کرده اید به دلیل اینکه این نوع جمع آوری اطلاعات با محدودیت هایی رو به رو است بهتر است از روش هایی مثل 3 بعدی کردن اطلاعات و یا جمع آوری اطلاعات در زمان های متفاوت و مصاحبه ی حضوری با مجرمین، این محدودیت را جبران کنید و حتما در طول دفاع نوع روشی که برای جبران محدودیت جمع آوری داده هایتان استفاده کردید را توضیح دهید.
  • حتما در دفاع از پایان نامه خود در مورد دقت و اعتبار مطالب جمع آوری شده و نگارش آن ها توضیح دهید. مثلا اگر آزمون های آزمایشی از پرسشنامه ها تهیه کردید حتما چگونگی آن را ذکر کنید و حتی تعداد پرسشنامه ها را هم بازگو کنید. این کار دقت و جزئیاتی که شما در پایان نامه تان به کار برده اید را نشان میدهد. حتی میتوانید از نام اساتیدی که در این مسیر به شما کمک کرده اند استفاده کنید.
  • در صورتی که مطالعات شما در نهایت به گروه، قشر و یا افراد خاصی از جامعه میرسد باید حتما توضیح دهید که چه خصوصیاتی دارند. مثلا اگر منافع نتایج شما به قاچق کننده های اعضای بدن میرسد، آن را مشخص کنید.
  • در معرفی خود در پایان نامه تان حتما خودتان را پژوهشگر با محقق تعریف کنید و به هیچ وجه از کلاماتی مانند تدوین گر، مولف و نگارنده استفاده نکنید.
  • هدفتان در تحقیق  باید واضح و بدون هیچ گونه ابهام باشد. به طوری که داوران به راحتی آن را درک کنند.برای مثال اگر هدفتان در نهایت ارائه های راه های پیشگیری از وقوع جرایم دزدی است نباید آن را به جرایم مربوط به قاچاق بسط دهید. زیرا این دو مقوله ای کاملا جداگانه هستند و موجب ایجاد ابهام برای داوران میشود.
  • اگر در پایان نامه تان در مورد یک موضوع خاص، چندین تعریف ارائه میدهید حتما به طور واضح اعلام کنید که از کدام یک از این تعاریف استفاده میکنید و اساس شما بر پایه ی کدام یک از این تعاریف است. برای مثال در جلسه ی دفاع هنگامی که به آن تعریف مورد نظرتان میرسید ذکر کنید که:اساس پایان نامه من بر روی این تعریف است. مثلا اگر پایان نامه تان راجع به جرایم اختلاس است باید یک تعریف جامع راجع به این نوع جرایم و نیز انواع آن ارائه دهید. شما زمان این را ندارید که راجع به همه ی انواع جرایم مربوط به بزه اختلاس تحقیق کرده و پایان نامه ی مفصل و کاملی از آن ارائه دهید. بنابراین پس از تعریف جامع از انواع این جرایم، فقط روی یکی از آن ها مانور دهید و توضیح دهید که میخواهید تنها به این موضوع در پایان نامه خود بپردازید تا بتوانید ذهن داوران را معطوف به همان موضوع کنید، نه اینکه داوران مجبور شوند در طول ارائه ی شما حدس بزنند که شما روی چه تعریفی در حال مانور هستید.

دفاع پایان نامه حقوق

50% نمره پایان نامه شما می باشد پس با اعتماد به نفس ،قوی و با غرور از آن دفاع کنید.  

اگر حجم پایان نامه شما زیاد شده است و لازم است بخشی را حذف کنید ،می توانید حذفیات را در بخش پیوست پایان نامه ارائه دهید و راجع به آنها نیز به داوران توضیح دهید.  

از یک روش واحد برای رفرنس دهی استفاده کنید.روش مورد نظر داوران اکثرا روش APAمی باشد.  

در ابتدای جلسه ی دفاع خود ابتدا از اساتیدی که به شما در نگارش و اجرای پایان نامه کمک کرده اند و نیز اساتیدی که در جلسه حضور دارند با ذکر نام تک تکشان تقدیر و تشکر کنید. در پاورپوینت خود هم نیز نام این اساتید بیاورید و از آنها تشکر کنید. همچنین در پایان جلسه دوباره نام تمام این اساتید و افراد حاضر در جلسه را آوره و از آن ها تشکر کنید.

در جلسه دفاع با قدرت و جسارت از پایان نامه تان دفاع کنید زیرا شما در برابر اساتید و داوران یک محقق هستید نه دانشجو بنابراین بیشتر از داوران در مورد تحقیقتان میدانید. پس این شما هستید که با نحوه ی دفاع خود پایان نامه تان را درخشان میکنید و از گفتن و فکر کردن به کلمات و افکار منفی مثل: من استرس دارم، من ضعیفم دوری کنید زیرا این افکار کارتان را ضعیف جلوه میدهند. شما باید در جلسه دفاع خود به اساتید و داوران نشان دهید که یک حقوقدان هستید اما طوری رفتار نکنید که نشان بدهید شما بیش از حد به کارتان و نتایجتان اعتماد دارید و هیچ ایرادی بر آن وارد نیست. در این موقعیت کمی خودبزرگ بینی شکست ناپذیری بد نیست  

اگر در پایان نامه خود اسلاید هایی دارید که دارای جداول آماری و یا نمودار است بهتر است زمان بیشتری را برای توضیح و تفسیر آن اختصاص دهید که به طور کامل تصویر آنها در ذهن داوران نقش ببندد و سعی کنید با تسلط کامل و اعتماد به نفس آن ها را توضیح دهید.

 سعی کنید در هنگام دفاع از استفاده از واژه های انگلیسی و عربی بپرهیزید و در صورت امکان از کلمات فارسی معادل آن ها استفاده کنید. به ویژه اینکه در متون حقوقی کلمات عربی زیادی به کار رفته است بنابراین بهتر است در زبان محاوره ی خود از کلمات عربی استفاده نکنید.به مفهوم کلمات دقت کنید مثلا شاید در اکثر کتابها بیاید تسهیم دانش اما شما باید توجه کنید که شما باید از کلمه به مشارکت گذاری دانش استفاده کنید چرا که تسهیم دانش به معنی ان است که هر فرد سهم خود را بر می دارد اما به اشتراک گذاری معنی دیگر دارد.  

در دفاع خود دقت کنید به گونه ای باید دفاع کنید که افراد داخل سالن که از تحقیق شما بی اطلاع هستند کاملا موضوع را درک کنند و باید روان ،پیوسته و ساده مطالب را بیان کنید.   توجه کنید که داوران کمتر متن کل پایان نامه را مطالعه می کنند بلکه چکیده پروپوزال ،و فصل 3 پایان نامه شما که شامل روش شناسی میباشد را مطالعه می کنند پس سعی کنید این بخش ها را به دقت و ظرافت بنویسید.  

بیشترین خطاهایی که داوران می گیرند روی مسائل روش شناسی تحقیق می باشدچرا که اکثرا در رابطه با موضوع شما اطلاعی ندارند اما در مورد روش تحقیق خوب می دانند پس سعی کنید روی این بخش چه در نگارش و چه در دفاع دقت کنید.   معمولا برای دفاع ٢٠تا٣٠ دقیقه زمان برای شما در نظر میگیرند اما بهتر است برای دفاعتان ٢۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید و قبل از ارائه در همین مدت زمان تمرین کنید.  

به دلیل اینکه ممکن است در حین دفاع و ارائه پایان نامه دچار استرس شوید و ذهنتان آشفته شود بهتر است از مطالبی که میخواهید ارائه دهید نت برداری کنید و در حین ارائه با کمی نگاه کردن به آنها میتوانید دوباره به یاد آورید.  

بهتر است در زمان دفاع تمام کارها و فعالیت ها و زحماتی که برای بهبودیافتن پایان نامه تان انجام داده اید و همچنین تمام ویژگی های مثبت آن را برای داوران به طور کامل توضیح دهید که متوجه شوند شما کار بزرگی انجام داده اید و وقت و انرژی زیادی صرف آن کرده اید.  

اگر به شما اعلام شده که مثلا ٢۵ دقیقه زمان برای دفاع داردید ولی برای شما کافی نیست بهتر است سعی خود را بکنید که ارائه ی کامل را در اولویتتان قرار دهید زیرا در صورت نگفتن یکی از مطالب ممکن است دفاعتان دچار نقص شده و داوران از شما ایراد میگیرند. در صورتی که شما به دلیل ادای مطلب در زمان دقیق ذکر شده چیزی را از قلم بیاندازید داوران به شما اعلام خواهند کرد که چند دقیقه کم و زیاد مشکلی ندارد و بهتر از ناقص ارائه شدن مطالب است. بنابراین بهتر است با آرامش خاطر کامل از پایان نامه تان را در همان مدت زمانی که تمرین کرده اید ارائه دهید.

گردآوری توسط مسعود مرادی

MrDoc.ir
۱۲ خرداد ۱۴۰۳
29 بازدید

 برچسب ها: