خانه / پایان نامه / فنی و مهندسی / رشته مهندسی معدن / بررسی مقايسه ای فراوری كانسار های كروميت دار با روشهای ثقلی و فلوتاسيون و ليچينگ

بررسی مقايسه ای فراوری كانسار های كروميت دار با روشهای ثقلی و فلوتاسيون و ليچينگ

 • خرید و دانلود با لینک مستقیم
  • فرمت فایل : ورد
  • تعداد صفحه : 171
  • قیمت : 4500 تومان
  • کد فایل : 17005

  پایان نامه رشته مهندسی معدن

  مقدمه و چکیده :  كاني كروميت تا پيش از سال ۱۷۶۶ به نام « سرب قرمز» شناخته مي‌شد. در سال ۱۷۶۱، johann Gottlob Lehmann دريافت که يک کاني قرمز نارنجي در کوههاي اورال وجود دارد که او آن را سرب قرمز سيبرين Siberian ناميد.
  در سال ۱۷۷۰، Peter Simon PallaS مکان مشابه Lehmann را ديد و يک کاني سرب قرمز رنگ را يافت که خواص خيلي مفيدي را مانند رنگ ها در نقاشي داشت.
  در سال ۱۷۹۷، Nicolas-Louis Vauquelin شيميدان فرانسوي براي اولين بار عنصر كرم (Cr) و نمونه هاي کانسنگ کروکوئيت را در يکي از معادن طلاي سيبري نخستين کاني کروم دار کشف شد و کروکوائيت با ترکيبPbCrO4 نامگذاري شد. او قادر بود که اکسيد کروم CrO3 را از اختلاط کروکوئيت با اسيد هيدروکلريک بدست آورد.

  او متوجه شد كه كاني كروميت به فرمول شيميايي ۴PbCro، محتوي اكسيد يك فلز ناشناخته تا آن زمان مي‌باشد، از آنجائي كه تركيبات كروم اكثراً داراي رنگه‌هاي گوناگون از قبيل قرمز، زرد، آبي روشن و… مي‌باشد، واگولين با درك اين امر نام كروم را از لغت يوناني كروما (Chroma) به معني رنگ براي اين عناصر اقتباس نمود.
  اگر چه كروم علاوه بر كروميت در مواد معدني ديگري نيز يافت مي‌شود، اما كروميت تنها منبع تجاري آن تلقي مي‌شود. يك سال بعد از شناسايي عنصر كروم توسط Vauquelinدر سال ۱۷۹۸، در كوههاي اورال شوروي سابق كانسنگ كروميت كشف شد.
  وي همچنين کشف نمود که مي توان کروم فلزي را بوسيله حرارت دادن اکسيد در کوره زغال چوب بدست مي آورند. همچنين وي آثار کروم در جواهرات قيمتي مانند ياقوت يا زمرد را تشخيص داد.

  در طول دهه ۱۸۰۰ کروم عمدتاً به صورت جزء سازنده رنگ ها استفاده مي شد اما حالا عمدتاً (۸۵% آن) براي آلياژهاي فلزي مصرف مي شوند و باقي مانده در صنعت شيمي، صنايع نسوز و ذوب آهن استفاده مي شود.

  از آن زمان تا سال ۱۸۲۷ ميلاكي كروميت حاصل از سلسله جبال اورال شوروي سابق تنها مركز عمده عرضه كروميت جهان محسوب مي‌شد وبيشتر مورد مصارف شيميايي قرار مي‌گرفت. كشف كروميت در مريلند در سال ۱۸۲۷ و متعاقب آن در ايالات پنسيلوانيا و ويرجينيا و همچنين كشف و توسعه كانسارهاي عظيم كروميت در تركيه در سال ۱۸۶۰، شوروي سابق را از صدر فهرست توليد كنندگان كروميت در جهان خارج ساخت، اين ماده معدني تا اوايل سال ۱۹۰۰ ميلادي عمدتاً براي صنايع شيميايي مصرف مي‌گرديد ولي از آن پس به طور وسيع در مصارف توليدات متالورژي و نيز آجرهاي نسوز به كار رفت.
  براي اولين بار در سال ۱۹۱۳، فلز كروم در صنعت توليد فولاد ضد زنگ به كار برده شد، پس از آن اين عنصر در جامعه صنعتي موقعيت استراتژيك يافته و تقريباً در دهه، توليد سالانه كروميت دو برابر شده است، به طوري كه امروزه با ذخيره ۳۶۰۰ ميليون تن، در جهان ميزان توليد ساليانه آن به ۷/۱۳ ميليون تن در سال ۲۰۰۰ رسيده است.

  کلارک (G. L. Clark) و آللي (A. Ally) در سال ۱۹۳۲ نمونه هاي زيادي از کروميت هاي بوشولد، رودزيا، کوبا و يونان را بطريقه شيميايي تجزيه کرده اند. در اين نمونه ها مقدار Cr2O3 بين ۳۳ تا ۵۳ درصد متغير بوده است. اين دو نفر نشان داده اند که پارامتر شبکه کروميت با پائين آمدن مقدار درصد Al2O3 در ترکيب جسم از ۱۷۹/۸ آنگستروم تا ۲۸۵/۸ آنگستروم تغيير مي کند.

  هفتاد نمونه از کروميت هاي شمال و جنوب ايران نيز در سال ۱۳۴۱ مورد تجزيه شيميائي قرار گرفته است، مقدار Cr2O3 در اين نمونه ها بين ۴۸ درصد تا ۶۳ درصد متغير بوده است، ضمنا مقدار a (پارامتر شبکه اي) براي نمونه اي با ۱۲/۶۱ درصد Cr2O3 به مقياس ۲۸۲۷/۸ آنگستروم محاسبه شده است.

  كانه كروم يعني كروميت به طوركلي در سنگ‌هاي اولترابازيك (هارزبورژيت، پريدوتيت، دونيت. گابرو، نوريت و پيروكسنيت ) با ويژگي‌هاي فوق الذكر متمركز مي‌شود و در واقع تركيب آن تابع سنگهاي اطراف آن ميباشد، هر چقدر مقدار اوليوين در سنگ بيشتر باشد، مقدار ۳O2Cr نيز در تركيب كروميت بيشتر خواهد بود به لحاظ ساخت، بخشي از كروميت به صورت اتومورف وقسمتي نيز به صورت گزنومورف مي‌باشد، قطر دانه‌هاي آن بين ۲/۰ تا ۱۰ ميليمتر (mm) است، اين بلورها اكثراً ريز و كوچكتر از ۲ ميليمتر (mm) هستند و غالباً در سنگ‌هاي حاوي پيروكسن يافت مي‌شوند، بلورهاي گزنومورف غالباً دانه بندي منظمي دارند.

  فهرست مطا لب

  فصل ۱

  مطالب واطلاعات كلي در مورد كروميت

  فصل ۲

  فرآوري مجدد با طله هاي كروميت

  ۱-۲ مقدمه

  ۲-۲ روش آزما يشگاهي

  ۳-۲ نتايج وبحث در مورد موضوع

  ۴-۲ نتيجه گيري

  فصل ۳

  استخراج با حلال اسيد سولفوريك از كروميت غليظ تركي

  ۱-۳ مقدمه

  ۲-۳ مواد لازم براي شروع به كار

  ۳-۳ تشكيلات آزمايشگا هي و روش كار

  ۴-۳ نتايج به دست آمده و بحث

  ۵-۳ نتيجه گيري

  فصل ۴

  مقايسه مستقيم تحليل هاي اندازه مكانيكي و عددي كمي كروميت،فينلند

  ۱-۴ مقدمه

  ۱-۱-۴ مطالب كلي (نمونه هاومحدوده ها )

  ۲-۱-۴ كار برد تجزيه الكترودينا ميكي

  ۲-۴ تجزيه هاي اندازه غرباني كروميت در سنگ معدن شكسته

  ۱-۲-۴ غربال كردن مكانيكي و تجزيه هاي اندازه غربالي

  ۲-۲-۴ تفكيك مايعات به وسيله سنگين و تجزيه غلظت كروميت اندازه غربالي

  ۳-۴ تجزيه هاي اندازه تصويري كروميت در غلظت وسنگ معدن

  ۱-۳-۴ تجزيه ها ي تصويري وذرات

  ۲-۳-۴ غلطت كروميت

  ۳-۳-۴ كروميت در سنگ معدن نشكسته

  ۴-۴ مقايسه

  ۵-۴ نتيجه گيري 

  فصل ۵ 

  اثرات نوع كف كننده وارتفاع كف بر عملكرد شناور سازي كروميت در سنگ معدن

  ۱-۵ مقدمه

  ۲-۵ جزئيات آزمايشگاهي

  ۳-۵ نتايج و بحث

  ۴-۵ نتيجه گيري

  فصل ششم

  احياي كروميت در حضور سيال سيلسيي

  ۱-۶ مقدمه

  ۲-۶ نتايج وروش كار تجربي

  ۳-۶ جنبش ها ي احيا

  ۴-۶ نتيجه گيري

  —————————————————–

  این فایل با فرمت ورد (doc) به تعداد ۱۷۱ صفحه  تایپ شده است  که  کاملا قابلیت ویرایش دارد و درون یک فایل فایل فشرده (zip) است که باید توسط برنامه هایی از قبیل winrar  آن را از حالت فشرده (extract) خارج سازید و توسط برنامه ی MICROSOFT  WORD فایل را باز کنید.

  اطلاعات فایل
  • موضوع : بررسی مقايسه ای فراوری كانسار های كروميت دار با روشهای ثقلی و فلوتاسيون و ليچينگ
  • فرمت فایل : ورد
  • تعداد صفحه : 171
  • قیمت : 4500 تومان
  • حجم فایل : 2600 کیلوبایت

  درباره ی MrDoc.ir

  فروشگاه مسترداک دات آی آر شامل پایان نامه های آماده رایگان و غیر رایگان از رشته های فنی و مهندسی، علوم پایه و انسانی و پزشکی که کاملا تایپ شده و موضوعات متفرقه از تمام رشته های تحصیلی برای دانشجویان عزیز ارائه می دهد، که ارزش واقعی فایل ها بیشتر از قیمت آن است. آدرس شرکت: اصفهان - خیابان لاله شمالی - شرکت سامان گستر 03135673766

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *